Wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – jeszcze raz
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to podstawowy dokument dla funkcjonowania dziecka z niepełnosprawnością w systemie edukacji. Orzeczenie wydaje na wniosek rodzica poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, afazją, niepełnosprawnością intelektualną orzeczenie powinna wydać poradnia rejonowa, na której terenie działania znajduje się szkoła/ przedszkole lub miejsce zamieszkania dziecka (jeżeli dziecko nie chodzi jeszcze do przedszkola). Dla dzieci z dysfunkcją wzroku, słuchu, autyzmem, zespołem Aspergera orzeczenia wydają wyznaczone przez kuratora oświaty poradnie specjalistyczne.
Zgodnie z przepisami par. 10 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. 2017 r. poz. 1743) poradnia ma obowiązek wydać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w ciągu 30 dni, a w bardzo złożonych przypadkach diagnostycznych w ciągu 60 dni od momentu złożenia wniosku.
Jak złożyć wniosek?
Przypominamy, że druk wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie jest dokumentem tajnym Powinien być łatwo dostępny w poradni. Taki wniosek można też przygotować samodzielnie, napisać odręcznie, ściągnąć ze strony innej placówki, np. ten jest poprawny, tylko trzeba zmienić nazwę poradni i miasto: http://ppp5.pl/wp-content/uploads/2017/09/wniosek-orzeczenia-2017-2018.pdf
Do wypełnionego wniosku należy dołączyć: zaświadczenie lekarskie, potwierdzające chorobę/ niepełnosprawność, opinię o dziecku ze szkoły/ przedszkola (w tym wielospecjalistyczną ocenę poziomu funkcjonowania i IPET jeżeli takie były przygotowywane), wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych (jeżeli rodzic jest w ich posiadaniu) oraz lekarskich. Jeżeli dokumentacja jest niekompletna, poradnia wzywa do jej uzupełnienia.
Ważne: poradnia nie może odmówić przyjęcia wniosku o wydanie orzeczenia, bez względu na to czy jest to pierwsze orzeczenie, czy kolejne (bo zaraz kończy się termin obowiązywania obecnego), czy też zmieniły się potrzeby dziecka (np. pojawiła się potrzeba realizacji części lekcji w małej grupie lub indywidualnie na terenie szkoły i rodzic wnioskuje o ujęciu tego w nowym orzeczeniu).
Nawet jeżeli rodzic uzyska informację, że nie może złożyć wniosku o orzeczenie, a dziecko ma stwierdzoną chorobę/ zaburzenie/ niepełnosprawność uprawniającą do kształcenia specjalnego (niestety nadal się zdarza), to i tak powinien taki wniosek złożyć. Wtedy poradnia albo go uwzględni, albo wyda orzeczenie o braku potrzeby kształcenia specjalnego (od którego można się odwołać).
Wypełniony wniosek wraz z dokumentacją można zawsze złożyć osobiście w poradni. Wtedy warto przygotować kopię wniosku oraz i wykaz dołączonych do niego dokumentów i poprosić w sekretariacie o pieczątkę potwierdzającą ich wpłynięcie, wraz z datą. Poradnia powinna wydać orzeczenie w ciągu 30 dni od momentu wpłynięcia wniosku (jeżeli sprawa jest skomplikowana, procedura może być przedłużona do 60 dni). Wniosek z całą dokumentacją można wysłać także listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.